Księstwo Hagal

Powiedzmy, że to pierwszy twór z Piaskownicy
Awatar użytkownika
Lowcap
Posty: 134
Rejestracja: 02 lip 2017, 23:11

Księstwo Hagal

#1

Post autor: Lowcap » 25 mar 2018, 21:18

Księstwo Hagal Obrazek
  Obrazek 4 największe miasta:
  - Kanevar
  - Gamont
  - Molteno
  - Ginaz

  Dotychczas mieliśmy podział na 3 baronie.
  - Hagal
  - Pogórze
  - Wschodnia Dolina
  * Kiedyś była jeszcze Złota Knieja, ale to poszło do Auroh.


  Przy obecnej geografii podział na 4 części ma większy sens:
  - Przesmyk olbrzymów (Ginaz)
  - Rozstęp stwórcy (Brama, Kanevar i Ipyr)
  - Pogórze kolharskie (Gamont)
  - Dolina molteńska (Molteno)
  Obrazek

  Awatar użytkownika
  Lowcap
  Posty: 134
  Rejestracja: 02 lip 2017, 23:11

  Re: Księstwo Hagal

  #2

  Post autor: Lowcap » 25 cze 2018, 22:04

  Szkic historii.
  Dawno dawno temu, za górami, za lasami...

  Epoka Ognia:
  Obszar obecnego księstwa Hagal był zamieszkały przez rozmaite klany. W mniejszym bądź większym stopniu powiązane ze sobą.

  Najwięcej ludności zamieszkiwało obszar Pogórza kolharskiego i Doliny molteńskiej. Były to tereny najbardziej zurbanizowane i przyjazne rolnictwu. Jednocześnie bardzo niestabilne z uwagi na mnogość lokalnych watażków.

  Obszar doliny Hagal był inny. Klany choć zgromadzone były w wioskach, niezwykle rzadko prowadziły do wojny totalnej, w przeciwieństwie do ludów na wschodzie. Z drugiej strony zdecydowanie częściej powoływano się tutaj na kodeks honorowy, wskazujący pojedynki jako najlepszą możliwą metodę rozstrzygania sporów.

  Epoka Ekspansji:
  Około dwadzieścia lat przed założeniem Dominium lud gór po raz pierwszy napotkał Vel'Kar. Wioski położone na północ od bramy Hagal były systematycznie plądrowane przez hordę.

  Sigmund Nor zdołał przekonać przywódców lokalnych klanów do uformowania zorganizowanej obrony. Najbardziej odległe wioski porzucono, a oddziały górali metodami iście partyzanckimi zadawały najeźdźcom dotkliwe straty. Z jednej strony był to znakomity zmysł taktyczny Sigmunda, z drugiej Vel'Kar nie byli w stanie wykorzystać zalet kawalerii w górach.

  Z każdym zwycięstwem coraz więcej klanów dołączało do sił Sigmunda, a wielu przywódców decydowało się na hołd lenny. Okres ten uważa się za początek państwowości Hagal i początek rodu Nor.

  W momencie śmierci Sigmunda Księstwo Hagal obejmowało obszar całej Doliny i kończyło się na rzece || wstawić nazwę ||. Pierworodny syn Sigmunda Lars objął panowanie pięć lat po powstaniu Dominium Teunotter.

  Powszechnie uważa się, że był on lepszym dyplomatą i strategiem od swego ojca. W ciągu pierwszych dwóch lat zdołał podpisać zawieszenie broni z Vel'Kar, a także założył Kanevar, które docelowo miało być jego siedzibą rodową.

  Następnie rozpoczął ekspansję na wschód. mocno podzieleni Kolharczycy i Molteńczycy, nietrapieni wcześniej zewnętrznymi zagrożeniami, zostali zmiażdżeni Hagalskim młotem. Lars wybierał swoje cele starannie. W przeciągu kilkunastu lat wysyłał wojska zwykle przeciwko najbardziej niezależnym władcom, by następnie pozwolić jego sąsiadom na złożenie hołdu.

  Według historyków najlepszym podsumowaniem jego strategii był "Zjazd w Ecas", który miał miejsce w dziesiątym roku panowania Larsa. Hans Krzywonosy zaprosił dziewięciu najbliższych sąsiadów, którzy nie uklękli jeszcze przed Hagalczykami. Tak uformowana koalicja miałaby wystarczająca siłę, by zatrzymać ekspansję z zachodu. Hagalczycy dowiedzieli się o zjeździe kilka dni przed faktem. Na podniesienie chorągwi nie było czasu, a sam przemarsz wojsk byłby niezwykle krwawy. Lars wraz ze swoją strażą przyboczną wyruszył na Ecas drogą rzeczną. Pod osłoną nocy zajęli zamek, a następnego wieczora przywitali zaproszonych watażków. Wszyscy złożyli hołd lenny, co jednocześnie oznaczało opanowanie całego Pogórza kolharskiego.

  Lars zakończył swoje rządy mając we władaniu niemalże całe dzisiejsze Hagal, jednak dopiero jego wnukowi udało się odzyskać utracony przed wiekiem Przesmyk olbrzymów.

  Epoka Bogów:
  ... soon ...
  Obrazek

  ODPOWIEDZ