Tworzenie gier planszowych - crafting

dragonit19
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2017, 16:00

Tworzenie gier planszowych - crafting

#1

Post autor: dragonit19 » 21 lis 2017, 17:05

Istnieje wielu fanów gier planszowych na całym świecie. U nas ze względu na ceny gier (i dawniej brak polskich wersji) wiele osób "piraciło" gry. Inni robili to hobbistycznie . Chciałbym tutaj przedstawić parę pomysłów jak drukować grafiki do gier, na czym itp. Mam nadzieje że i wy podzielicie się swoimi pomysłami i doświadczeniem.

Zacznę od najprostszych wersji tzn. karcianek.

Jeśli posiadamy pliki graficzne (skan lub własną grafikę) które mają posłużyć za karty są 2 metody druku które uważam za sensowne.


Metoda 1:
-przygotowanie pliku - pomiędzy kartami zamieszczamy cienką ramkę (ok 2-3 mm) dzięki której łatwiej będzie wycinać karty.

-ustalenie kolorystyczne - niektóre grafiki bardzo fajnie wyglądają w odcieniach szarości dzięki czemu zaoszczędzimy na druku. Więc jeśli kolor na kartach (nie musi to dotyczyć wszystkich kart ale np jednej talii itp.) nie jest konieczny warto się zastanowić czy drukować w odcieniach szarości czy w kolorze.

-próbny wydruk - drukujemy 1 stronę kart aby sprawdzić kolorystykę w realu, rozmiar kart i jakość. Jeśli wszystko nas satysfakcjonuje kolejne wydruki robimy w tym samym punkcie ksero (w zależności od maszyny jakie dany punkt posiada wydruk może być ciemniejszy lub jaśniejszy - przejechałem się na tym gdy 50 stron drukowałem w jednym punkcie a następne 100 stron w innym ale tańszym. Niestety tańszy robił dużo ciemniejsze wydruki co zauważyłem już po wydruku przez co dużo drobiazgów poznikało z grafik)

-wydruk właściwy - tutaj podązamy za ustaleniami z punktu wcześniejszego. Przy większej ilości wydruku warto sprawdzić ceny papieru i albo drukować na tym który posiada punkt ksero lub kupić własny)

-rewersy - tutaj jest kilka możliwości. pierwszą wersją jest druk na odwrocie kart. drukujemy po przeschnięciu papieru aby grafiki się nie przebarwiły ani nie rozmazały. Ważne aby grafiki były dobrze dopasowane do siebie z obu stron kartki.
Inną metodą jest druk rewersu na tej samej kartce ale w pomniejszonej wersji (np zamiast kolorowego rewersu z symbolem to sam symbol). Dzięki temu mamy pewność że obie strony bedą dopasowane i identyczne na każdej karcie.
Kolejna metoda to naklejenie na tył kartki papieru samoprzylepnego (albo zwykły kolorowy papier samoprzylepny, albo większe foliowe płaty kupowane w rulonach lub na metry). Ważne aby taki papier nie miał zbytnio wzorów żeby karty były identyczne.
Następna metoda to druk symbolu z rewersu na kolorowym papierze samoprzylepnym. Warto najpierw udać się z takim papierem do punktu ksero aby upewnić się czy da się na nim drukować (wiele kolorowych papierów samoprzylepnych nie jest przystosowana do druku)

-wycinanie - tutaj jeśli posiadamy gilotynę to problemu nie ma. Jeśli nie posiadamy dostępu do gilotyny to tniemy nożyczkami lub bardzo ostrym skalpelem wzdłóż metalowej linijki (wymagana jakaś podkładka pod papier aby nie poniszczyć biurka). tniemy po liniach wcześniej przygotowanych. Dzieki temu że nie jest to linia grubości włosa mamy odrobinę marginesu na błąd. Jeśli jedna karta będzie miała ramkę z lewej strony grubośc 0,7 mm, a z prawej 1,3 to grafika dalej będzie cała i nie przejdzie na inną kartę.

- zabezpieczanie wydruku - karty można zabezpieczyć foliami ochronnymi lub zalakierować (lakier w sprayu do papieru). Dzięki grubości papieru (i ewentualnego podklejenia samoprzylepnym) karty bedą dość sztywne i trwałe więc nie powinny się porwać, a jedynie mogą się pobrudzić.

Metoda 2:

-skala - skalujemy rozmiar pojedyńczej karty pod rozmiar wizytówki.

-wydruk i cięcie - dzięki popularnemu rozmiarowi w wielu punktach ksero bedą mogli nam wydrukować i wyciąć karty jak wizytówki - idealny rozmiar i nie musimy się męczyć z ręcznym wycinaniem.

-rewers - tutaj możemy dać idealnie dopasowane rewersy i żadnych ramek gdyż wycinanie będzie robione przy odpowiednim sprzęcie przez profesjonalistę.

-zabezpieczenie wydruku - tutaj w zależności od wersji jaką zamówiliśmy przy wydruku i wycinaniu papier może być już zabezpieczony lub na najtańszym papierze. Tych lepszych nie trzeba zabezpieczać, ale wychodzi drożej.




Mam nadzieję że poradnik się przyda. Jeśli ktoś będzie zainteresowany później udostępnie parę gier karcianych przygotowanych już do druku oraz zamieszczę ciąg dalszy poradnika (wycinane żetonów, hexów, plansz, tanie materiały dostępne na polskim rynku, plansze 3d itp.)

Awatar użytkownika
Lowcap
Posty: 134
Rejestracja: 02 lip 2017, 23:11

Re: Tworzenie gier planszowych - crafting

#2

Post autor: Lowcap » 24 lis 2017, 15:03

Od siebie dodam kilka rad:
- Szczegółowe grafiki słabo wychodzą na drukarkach atramentowych - rozmazują się.
- Rozmiary wydruku można idealnie wyskalować w programach do grafiki wektorowej cad
- Jeżeli chcemy grube karty/kafelki, jeżeli nie zależy nam na idealnych rozmiarach można użyć tektury falistej, w innych przypadkach odradzam
Obrazek

dragonit19
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2017, 16:00

Re: Tworzenie gier planszowych - crafting

#3

Post autor: dragonit19 » 04 gru 2017, 20:10

odrobinę droższa tektura modelarska (introligatorska). Z niej robi się między innymi pudełka do gier. 1m^2 to koszt już od ok 6 zł w zależności od grubości. Dużo trwalsza od tektury falistej i nie zagina się tak.
Tej tektury modelarskiej stosuje do żetonów, plansz i makiet

Nie mylić tektury introligatorskiej z gąbką introligatorską. gąbke trudniej dociąć do idealnego kształtu, jest mniej wytrzymała i łatwo się wgina. Za to dużo łatwiej jest ją ciąć. Przydaje się do zrobienia przegródek w pudełkach.

ODPOWIEDZ