[Dominium] Straż Ognia

Awatar użytkownika
Legion
Administrator
Posty: 36
Rejestracja: 26 cze 2017, 21:42

[Dominium] Straż Ognia

#1

Post autor: Legion » 04 sie 2017, 20:10

Straż Ognia

Obrazek

1. Straż Ognia.
Dominium Teunotter, jedno z największych i najpotężniejszych państw w znanej nam części świata, u którego sterów stoi jedna z najbardziej wpływowych organizacji na świecie - Zakon Ognia. Zakon, bez którego potęga polityczna, gospodarcza oraz militarna jaką jest Dominium, nie istniałaby. Gwarantem jego władzy jest Ścieżka Miecza, swoiste siły wewnętrzne Zakonu. Stoją one na straży wiary i jej czystości, są gwarantem pokoju wewnątrz Teunotter. Ścieżka dzieli się na Straż Ognia oraz Bractwo Paladynów, lecz w tym materiale skupimy się wyłącznie na jej podstawowym komponencie, mianowicie na Straży Ognia.
2. Historia.
Straż Ognia jest podstawową i pierwotną formacją zbrojną Zakonu, powołaną przezeń w celu ochrony wiernych i misjonarzy świętego Ognia, wszędzie tam, gdzie Ci zawitali. Pierwotna wersja straży, nie miała statusu elitarnej formacji, była raczej powszechną, przez co liczną, zbieraniną wszystkich tych którzy chcieli służyć Zakonowi, bez jednolitych i jednoznacznych struktur, czy standardów uzbrojenia. W skład Straży wchodzili również rycerze i paladyni, którzy jeszcze nie tworzyli oddzielnego bractwa, a paladynem zwany był każdy rycerz uzdolniony magicznie. Na przestrzeni lat, wraz ze zwiększającym się wpływem Zakonu oraz powiększającym się terytorium naszego państwa, Straż zmieniała się tak jak i zmieniały się jej obowiązki. W okresie Ery Bogów, Strażą Ognia zwana była armia Dominium, czyli wszystkie podległe kapitule wojska. Dopiero u jej kresu, Straż na rozkaz Kapituły została zreformowana. Wyodrębniono z niej armie Teunotter (która doczekała się kolejnej reformy), zostało utworzone Bractwo Paladynów, a sama Straż stała się formacją elitarną z jednolitymi strukturami i uzbrojeniem, o szerokim spektrum zadań, tworząc wraz z Bractwem sił wewnętrzne Zakonu.
3. Przeznaczenie.
Podstawowymi celem Straży jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w Dominium, co za tym idzie, zapewnienie gwarancji władzy Zakonu i ochrona Świętej Wiary. Aby to osiągnąć Straż zajmuję się: ochroną wielkich świątyń Teunotter, tropieniem i zwalczaniem herezji, bluźnierstwa, czarnej magii, nekromancji i magii demonów, walką z wrogiem wewnętrznym, zwalczaniem wrogich ugrupowań i obcych agentów działających na terytorium Dominium, sprawowaniem nadzoru nad lennikami Wielkiego Mistrza i ewentualnym zwalczaniem zdrajców. Dodatkowo zajmują się ochroną zagranicznych placówek dyplomatycznych Dominium, zapewniają bezpieczeństwo misjonarzom oraz innym istotnym osobom.
4. Liczebność, struktury i dyslokacja.
Obecnie straż tworzy siedemdziesiąt stuosobowych kompani dyslokowanych po całym królestwie. Kopanie zgrupowane są w czternastu pięciuset osobowych batalionach numerowanych od I do XIV. Kompania natomiast dzieli się na dziesięć dziesięcioosobowych drużyn. Kompanie i drużyny numerowane są wewnętrznie, przy czym drużyny numerowane są liczbowo, kompanie zaś oznaczane są wielkimi literami alfabetu, od A poczynając. Tak też, każdy batalion zawiera kompanie A, B i C, a każda kompania zawiera drużynę I, II i V.
Ze względu na swoją niską liczebność, Straż operuje głownie na kompaniach. W stolicy każdego lenna stacjonuje jedna kompania straży wraz z jednym szwadronem Paladynów, jest to swoiste przypomnienie dla lennika komu służy, dodatkowo strażnicy zajmują się ochroną Świętej Wiary i walką z herezją na terytorium lenna na którym stacjonują.
Aby dodatkowo usprawnić działania Zakonu, terytorium Teunotter zostało podzielone na trzy obszary, zwane Komturiami. Na czele każdej z nich stoi Komtur, który jest zwierzchnikiem stacjonujących w danej Komturii sił Zakonu. Dzięki takiemu podziałowi Stolica jest odciążona ze zbędnych i drobnych obowiązków. Istnieją trzy Komturie, są to: Komturia Stolicy, Komturia Zachodu i Komturia Wschodu.
Na obszar Komturii Stołeczną składają się: ziemie stołeczne, Hrabstwo Kotaj, Hrabstwo Auroh, Hrabstwo Alvirad, Hrabstwo Endrak, Ksiestwo Linz, Ksiestwo Velko oraz Ksiestwo Rakeva. Stacjonują w niej następujące bataliony:
  • I i II Batalion Straż Ognia Stolicy,
  • IX Batalion: wschodnie wybrzeże
    • kompania A Dunakest (ks. Velko)
    • kompania B Kerto (ks. Rakava)
    • kompania C Kranzberg (hr. Endrak)
    • kompania D Cypshire (ks. Linz)
    • kompania E operacje zamorskie
  • X Batalion: zachodnie wybrzeże
    • kompania A Parmuk (hr. Kotaj)
    • kompania B Dulian (hr. Auroh)
    • kompania C Shalar (hr. Alvirad)
    • kompania D operacje zamorskie
    • kompania E operacje zamorskie
  • XI Batalion: Świątynia Ognia
  • XII Batalion: Opactwo Świętego Ognia
  • XIII Batalion: Świątynia Światła

Na obszar Komturii Zachodu składają się: Księstwo Hagal ze stolicą w Kanevar, Księstwo Cheval, Hrabstwo Velenar, Hrabstwo Ozarram, Hrabstwo Monmar, Ksiestwo Hagal. Stacjonują w niej następujące bataliony:
  • III i IV Batalion Straży Ognia z Twierdzy Hetto w Hagal,
  • VII Batalion w skład którego wchodzą następujące kompanie:
    • kompania A kevevar (ks. Hagal)
    • kompania B kajani (hr. Velenar)
    • kompania C dalmor (hr. Ozarra)
    • kompania D mirabar (hr. Monmar)
    • kompania E arianis (ks. Cheval)
Na obszar Komturii Wschodu składają się: Ksiestwo Droaam, Księstwo Yvek, Hrabstwo Q'barra, Hrabstwo Andair, Hrabstwo, Viveto. Stacjonują w niej następujące bataliony:
  • V i VI Batalion Straży Ognia z Twierdzy Paladynów w Glyswen,
  • VIII Batalion w skład którego wchodzą następujące kompanie:
    • kompania A selamar (ks. Droaam)
    • kompania B eves (ks. Yvek)
    • kompania C segasz (hr. Andair)
    • kompania D zammisar (hr. Q'barra)
    • kompania E arylin (hr. Viveto)
Do dyspozycji Wielkiego Komtura pozostają bataliony o numerach XIV, XV które są rozproszone po całym Dominium. Są to wszelacy agencji terenowi Zakonu, urzędnicy, oficerowie wojskowi, pojedyncze drużyny strzegące świątyń, wykonujące różne zadania poza terytorium państwa, czy oddziały specjalne oraz specjalistyczne Straży.
5. Hierarchia dowódcza.
Straż Ognia, czyli cała hierarchia dowódcza, podlega bezpośrednio pod Bractwo Paladynów. Drużyną strażników dowodzi oficer w stopni kaprala, nad nim stoi zaś kolejny, w stopni sierżanta, pełniący role zastępcy i pomocnika dowódcy kompani, oraz będący młodszy oficerem sztabowym batalionu. Kompanią dowodzi zaś oficer sztabowy batalionu w stopniu porucznika. Dalej w hierarchii jest starszy oficer sztabowy w stopniu kapitana, pełniący role zastępcy dowódcy batalionu. Jest to najwyższa szarża jaką może osiągnąć strażnik. Całym batalionem zaś dowodzi rycerz bądź paladyn będący w stopniu majora piechoty. 6. Struktury drużyn i uzbrojenie.

W skład każdej drużyny bojowej wchodzi czterech strzelców, pięciu ciężkozbrojnych oraz oficer.
Drużyna lekkozbrojna składa się z sześciu lekkozbrojnych strażników, trzech strzelców oraz oficera.
Drużyna specjalna składa się z trzech strzelców, dwóch ciężkozbrojnych i czterech lekkozbrojnych strażników oraz oficera.
W skład drużyny zawierającej dowództwo wchodzi pięciu lekkozbrojnych strażników oraz pięciu oficerów.

Standardowo, każdy strażnik opancerzony jest w pancerz strażnika, składającym się z kirysu z folgowanymi osłonami lędźwi na napleczniku, folgowych naramienników oraz osłon nóg w postaci folgowych nabiodrków i nakolanków, całość założona na kolet w szkarłatnych barwach. Głowa jest zaś osłonięta hełmem strażnika, będącym hełmem otwartym, z ruchomymi policzkami, folgowym nakarczkiem oraz daszkiem z nosalem osłaniającym oczy. Podstawowym uzbrojeniem jest krótki miecz obusieczny oraz sztylet. Dalsze uzbrojenie zależy od pełnionej funkcji strażnika w drużynie. Ciężkozbrojni strażnicy wyposażeni są dodatkowo w migdałowe tarcze oraz ciężką włócznie lub długi miecz. Strzelcy wyposażeni są w kusze ładowane korbowo lub mniejsze, ładowane kozią nóżką. Lekkozbrojni strażnicy wyposażeni są w krótkie miecze, puklerze, małe kusze, ich zbroja nie posiada osłon nóg oraz naramienników. Oficer, opancerzony jest w ciężką zbroje strażnika, mającą dodatkowo pełny naręczak oraz rękawice, uzbrojony jest zaś zależnie od swoich osobistych preferencji.

7. Oddziały specjalne straży.
Oddziały specjalne straży, to kompanie D i E wchodzące w skład XV Batalionu. Ich przeznaczeniem jest działanie na tyłach wroga, infiltracja, sabotaż, głęboki zwiad i rozpoznane specjalne. W skład każdej kompani wchodzą cztery drużyny specjalne, dwie drużyny bojowe, trzy drużyny lekkozbrojne oraz drużyna zawierająca dowództwo. Wszyscy żołnierze należący do tych dwóch kompani stanowią największą dumę straży, są to najlepsi z najlepszych, z tych dwóch kompani wywodzi się największa liczba paladynów.

ODPOWIEDZ